P o l s k i e W i e ś c i

Sunday, February 19, 2012

Rezerwy złota na świecie

Rezerwa Federalna USA jest właścicielem ponad 8000 ton żółtego kruszcu. Zaraz za USA plasują się Niemcy z ponad dwukrotnie mniejszym zasobem 3400 ton. Polska ze swoimi 102 tonami plasuje się dopiero na 34. pozycji.
Więcej zapasów złota posiadają państwa, które dopadł kryzys zadłużeniowy. Włochy są trzecim największym posiadaczem rezerw złotowych na świecie. W ich skarbcu spoczywa aż 2400 ton. Pokaźne zasoby ma Portugalia; mimo że jej gospodarka jest o ponad połowę mniejsza od polskiej, ma niemal czterokrotnie większe zasoby żółtego kruszcu od naszych. Nawet chyląca się ku upadkowi Grecja ma więcej złota niż my.

Większość państwowych zasobów w złocie pochodzi z czasów, gdy waluty były powiązane z tym kruszcem. W tamtych czasach o stabilności waluty i możliwości drukowania narodowego pieniądza decydowała ilość żółtego kruszcu w sejfie.

Na 18. miejscu pod względem ilości posiadanego złota jest Liban. W sumie kraj ten dysponuje 286,6 tonami złota - to 29 procent rezerw walutowych tego kraju. Jednak pod względem ilości cennego kruszcu na głowę mieszkańca jest prawdziwą potęgą. Każdy mieszkaniec ma teoretycznie 71 gramów złota. To drugi najlepszy wynik na świecie.

Kolejne miejsca na liście największych posiadaczy złota zajmuje Wielka Brytania (310 ton), Arabia Saudyjska (323 tony), Wenezuela (366 tony), Portugalia (383 tony), Tajwan (424 tony), EBC (jako oddzielna organizacja) i na 11. miejscu Indie (558 ton).


Żaden inny kraj nie kojarzy się ze złotem tak jak Szwajcaria. Ten niewielki alpejski kraj ma zapasy kruszcu przekraczające tysiąc ton! Na głowę mieszkańca daje to ponad 136 gramów - zdecydowanie najwięcej na świecie. Jednak udział w rezerwach walutowych nie jest już tak duży.

Rezerwy złota: 1040,1 ton
Rezerwy walutowe w złocie: 17,4 proc.
Ilość złota na głowę mieszkańca: 136,77 g


Jak można się było domyślić, największym posiadaczem złota są Stany Zjednoczone. W Forcie Knox zgromadzono aż 8 133,5 tony złota! To ponad 1/4 wszystkich światowych zapasów kruszcu! Podobnie jak Europa przez lata USA pozbywało się cennego surowca. W ciągu dekady UE i USA sprzedawały po 440 ton złota rocznie! Prawie 3/4 amerykańskich rezerw walutowych jest właśnie w złocie, czyli na głowę przypada 216 gramów kruszcu.

Rezerwy złota: 8133,5 ton
Rezerwy walutowe w złocie: 73,8 proc.
Ilość złota na głowę mieszkańca: 26,48 g

No comments:

Post a Comment