P o l s k i e W i e ś c i

Sunday, October 13, 2013

Morliny i Krakus przechodzą w ręce Chińczyków

Największą transakcją, która miała wpływ na polski rynek, jest bez wątpienia przejęcie przez chiński Shuanghui International Holdings spółki Smithfield Foods. Obydwie firmy to najwięksi producenci wieprzowiny - pierwsza w Chinach, a druga - na świecie.

Przejmowany gigant jest od 1999 roku właścicielem polskiej grupy Animex. Lider polskiego rynku mięsnego jest producentem mięsa wieprzowego oraz drobiowego: indyczego, kurczęcego i gęsiego. Do Animexu należą również takie marki jak Morliny, Morlinki, Berlinki czy Krakus.

Shuanghui International Holdings przejmuje za 4,7 mld dolarów amerykański holding Smithield Foods, do którego należą polskie marki Krakus, Morliny i Berlinki


HSW w rękach Chińczyków
Również w Polsce Chińczycy bardzo aktywnie poszukują okazji do inwestowania. Jedną z firm, na którą ostrzyli sobie zęby i portfele, jest Huta Stalowa Wola (HSW).

HSW stała się największym polskim producentem maszyn budowlanych. Jednocześnie odpowiada za produkcję takich polskich towarów eksportowych jak samobieżna armatohaubica Krab, transporter minowania narzutowego Kroton oraz najnowszego wyrobu Centrum Produkcji Wojskowej (część HSW): wyrzutni rakiet Langusta.

W 2011 roku w styczniu podpisano w Pekinie wstępne porozumienie w sprawie zakupu cywilnej części HSW przez chiński koncern Guangxi LiuGong Machinery. Ostatecznie trafiła w ręce Chińczyków w 2012 roku.

Kraśnik dla Chińczyków
W maju tego roku Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę z chińską firmą Xiangyang Automobile Bearing dotyczącą sprzedaży Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik. Inwestor zadeklarował, że chce zwiększać produkcję.

Chińczycy kupili 89,15 proc. akcji Kraśnika. Właścicielem spółki przejmującej fabrykę na Lubelszczyźnie jest Tri-Ring Group, lider chińskiego sektora maszynowego i samochodowego, plasujący się w gronie 500 największych przedsiębiorstw Państwa Środka.

Agencja Reutera podawała, że przejęcie będzie kosztowało ok. 300 mln zł.

Chińczycy zalewają Polskę
Chińczycy zresztą bardzo mocno inwestują w Polsce od co najmniej kilku lat. W 2011 roku chiński producent naklejek na napoje i produkty żywnościowe Jiaxing Haoneng Packing Co. Ltd zdecydował się ulokować swój oddział w Krakowie. Firma produkuje m.in. dla takich koncernów, jak AB-Inbev, SABMiller, Carlsberg, Heineken, Asia Pacific Brewer Group, Nestle etc.

TPV Technology Limited również postanowiła zainwestować w Polsce. Powołała do życia firmę TPV Displays Polska, zbudowała fabrykę i w 2008 roku w Gorzowie Wielkopolskim w końcu rozpoczęto produkcję telewizorów i monitorów LCD z przeznaczeniem na rynek europejski. Spółka zatrudnia łącznie 3000 osób.

W 2008 r. w Warszawie powstała firma-córka chińskiego giganta Huawei, pełniąca rolę centrum zarządzającego regionami Europy Wschodniej i Środkowej, Europy Południowej i krajów skandynawskich.

Podczas ubiegłorocznej wizyty w Polsce premier Chin Wen Jiabao deklarował, że chińskie firmy są zainteresowane w szczególności inwestycjami w przemysł motoryzacyjny, infrastrukturę, energetykę i telekomunikację.

No comments:

Post a Comment